założenia podczas projektowania małych łazienek, jak optymalnie wykorzystać w nich przestrzeń

Posted on 25/12/2022 8:00am

Aranżacja łazienki w niewielkim pomieszczeniu to dla osoby ją projektującej niekiedy duże wyzwanie. W łazienkach większych ten problem nie istnieje, jeżeli uda się wygodnie ustawić wannę, umywalkę i pralkę i pozostanie jeszcze miejsce na prysznic, to problemy wykończeniowe będą miały zupełnie inny wymiar. Przy łazienkach niedużych największym wyzwaniem jest rozmieszczenie wszystkiego w taki sposób, aby wnętrze było wygodne i funkcjonalne.


łazienka
Author: Dakil Auctioneers
Source: http://www.flickr.com
A do rozplanowania będzie trochę, bo niestety w łazience z niektórych rzeczy nie można zrezygnować. Niezbędne będzie więc zdecydowanie, czy zamontuje się prysznic, czy wannę. Obie te opcje mają swoich przeciwników i zwolenników, i tak naprawdę musi zdecydować, co bardziej mu będzie pasować. Przez oszczędność miejsca niektóre osoby rezygnują przykładowo z montażu umywalki, gdy mają wannę, ale przy dłuższym mieszkaniu nie jest to rozwiązanie wygodne. Dużo lepiej zamontować jednak będzie nawet niewielką umywalkę, ale jednak ją mieć.


Kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki, z jakiego się raczej nie da zrezygnować, jest WC, ewentualnie postarać się można, aby muszla była w miarę mała, bo wówczas będzie zajmować mniej miejsca. Po rozmieszczeniu tych trzech elementów, ewentualnie jeszcze pralki, można się zabrać za kolejny element wystroju, to znaczy meble łazienkowe - gotowe zestawy mebli do łazienki. W samej łazience meble nie są najważniejszym wyposażeniem, tak jak miejsce to będzie miało na przykład w kuchni, stanowią raczej uzupełnienie całości.

łazienka
Author: 國豪 徐
Source: http://www.flickr.com
Rzecz jasna są one dość ważne, bo w końcu trzeba gdzieś będzie postawić kosmetyki i środki czystości, z tego też powodu kilka półek lub szafka na pewno się przyda.

Jeżeli masz chęć wyszukać materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i zobacz inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Lecz nie powinno się zaczynać projektu łazienki od mebli, raczej trzeba zacząć od innych sprzętów, a meblami jedynie uzupełnić całość. Trzeba to jednak wykonać w taki sposób, aby szafki czy meble nie przeszkadzały w użytkowaniu na co dzień. Najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie różnych wnęk czy ścian, wtedy tak umieszczone szafki raczej nie powinny one przeszkadzać podczas użytkowania.

Tags: łazienka, umywalka