Serwisy kawowe

Posted on 20/04/2019 4:37pm

Nie ma nic bardziej gustownego od uznanej porcelany. Jak tylko została wynaleziona wsiódmym wieku przez Chińczyków, jej sposób powstawania ulegał wielu modyfikacjom i udoskonaleniom. Przez stulecia gościła na stołach ludzi różnych epok, stając się synonimem luksusu. Aktualnie jest już zdecydowanie bardziej dostępna, jednakże wciąż uważamy ją, jako gustowny dodatek, będący w naszym zwykłym życiu.


Serwisy kawowe
Source: garneczki.pl

W ogóle nie jest to dziwne, że porcelanowy serwis do kawy to wieczny oraz nieustająco jeden z najczęściej wybieranych pomysłów na upominek na szczególne okoliczności – takie jak zawarcie związku małżeńskiego, rocznice i jubileusze. Gustowną elegancję serwisów akcentuje w języku polskim drugie określenie, nierzadko wykorzystywane do ich nazwania – garnitury do kawy.

Bazową częścią serwisu są oczywiście piękne filiżanki (zobacz przykłady tutaj: piękne filiżanki na garneczki.pl) do kawy – czy to w standardowym, okrągłym kształcie, czy też bardziej nowatorskim, np. kwadratowym albo o wymyślnie ściętych krawędziach. Bogaty wybór panuje również śród dostępnych wariantów wzorniczych. Wiele legendarnych wzorów, które od lat rządzą na wystawnych spotkaniach na polskich stołach, pochodzi z oferty znanej już marki Porcelana Chodzież S.A. Linie takie jak Iwona czy Kamelia znane są wszystkim ceniącym wdzięk porcelany i cały czas odnajdują nowych nabywców. Legendarne fasony, piękne reliefy, ozdoby z różyczkami czy subtelnymi, złotymi paskami niekoniecznie zachwycą jednak miłośników nowoczesnego designu. Dla nich przeróżne marki opracowują serwisy kawowe (zobacz serwisy kawowe) z bardziej współczesnymi motywami, żywszymi barwami i o oryginalnej linii. Znaczną popularnością cieszą się oferty takich marek jak Gambini Studio, Ambition czy Duo. Coraz większą uznanie pozyskują także serwisy przeznaczone do mocnego, aromatycznego espresso rodem z Włoch. Na serwis kawowy do espresso na ogół składają się wyłącznie małe, nisko pojemnościowe filiżanki ze spodkami.

Wybierając upominek zazwyczaj decydujemy się na standardowy serwis 12-osobowy. Gdy zapraszamy rodzinę bądź przyjaciół na kawę w niedzielne popołudnie lub przy innej okoliczności, chcemy podjąć ich jak najlepiej, serwując specjalnie zrobione ciasto i wonną kawę. Wówczas szczególnie przydają się właśnie serwisy z większą liczbą detali. Konieczne są nam również talerzyki deserowe, na których doskonale będzie się przedstawiać skrupulatnie przyozdobione wypieki. Zastawa bardzo dobrze się przedstawia w naszej jadalni, gdy zawiera inne, dobrane do siebie naczynia. Zachowanie spójnego stylu bardzo dobrze świadczy o dobrym smaku gospodarzy. Do wielu filiżanek i talerzyków można prosto dopasować inne elementy, najbardziej komfortowy pozostaje jednak pełen garnitur do kawy.

Nie tylko duże zestawy zawierają dodatkowe naczynia, też serwis kawowy na 6 osób może być wieloelementowy. W skład serwisów wchodzą również dodatkowe elementy – szczególnie nieodzowny, pojemny dzbanek do kawy, który umożliwi nam napełnić filiżanki wszystkich zaproszonych aromatycznym naparem. Do kompletu przyda się nam też pasująca cukiernica, dzbanek do śmietany (inaczej mlecznik), a kawałeczek tortu elegancko przełożymy z patery na talerzyki przy wykorzystaniu łopatki do ciast, o której nie powinnyśmy zapomnieć dla uzyskania najelegantszego efektu przy stole.

Author: A.Z.