Nowoczesne podejście do wykonywania instalacji oświetleniowych w domach oraz mieszkaniach.

Posted on 03/08/2021 5:40pm

We wszystkich domach jednym z nieodłącznych elementów wykończeniowych są lampy. Wiele osób średnio będzie przykładać wagę do odpowiedniego zaprojektowania oświetlenia w środku. Po prostu przy suficie zawiesza się jakiś żyrandol, plafon czy zwykłą lampę kuchenną, ważne żeby właścicielowi się podobały. A przecież za pomocą światła można stworzyć rzeczywiście interesujące aranżacje, trzeba tylko wiedzieć o tym, że się tak da i się za to zabrać.

Lampka na biurko
Author: Sebastian Włoszek
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj elektryczne sklepy są pełne nie tylko najróżniejszych lamp, lecz również dodatków które na naprawdę dużo pozwalają. Są na przykład oferowane różnego rodzaju ściemniacze czy automatyczne włączniki, pozwalające na dużo bardziej efektywne wykorzystanie prądu. Podczas projektowania można się również bawić rozmieszczeniem lamp (zobacz lampy kryształowe wiszące) i punktów oświetleniowych. Obecnie coraz chętniej idzie się w stronę rozproszonego światła, w takim przypadku z reguły zostawia się górne lampy włoskie, ale w pozostałej części pomieszczenia daje się różne niezależne źródła światła, przykładowo takie jak lampki biurkowe lub stojące.Rozwiązanie tego typu ma kilka plusów. Po pierwsze dzięki temu, że w danym pomieszczeniu będzie parę oddzielnych lamp, to można wszystkimi oddzielnie sterować. Jeżeli ktoś będzie chciał przeczytać książkę w fotelu, to nie ma konieczności świecenia dużego żyrandola, skoro niewielka lampka stojąca lub kinkiet całkowicie wystarczą.
Plafon
Author: 123rf
Source: 123rf
Nie będzie się wówczas przeszkadzało pozostałym domownikom, a oprócz tego kolejnym plusem będzie spora oszczędność energii. Takie niewielkie lampki przeważnie używają znacznie mniejszych żarówek, a jeżeli dodatkowo włoży się do nich na przykład w bardzo oszczędne żarówki LED, to można sporo zaoszczędzić.

O kilku oddzielnych lampkach można pomyśleć w każdym pomieszczeniu. W łazience przydadzą się one zapewne obok lustra, w kuchni przy kuchence, zaś w dziecięcym pokoju lampka nocna dla dzieci z pewnością nie raz zostanie użyta. Jeżeli będą takie możliwości, to dobrze o tym pomyśleć już podczas wykonywania projektu, z pewnością tego typu pomysły będą bardzo przydatne.

Tags: oświetlenie, lustro, plafon, żyrandol, prądu, gazetę